26.05.2024

Premiere Concurs “Lumina Învierii – Bucuria Inimii”

240519-Premiere-Concurs-Paste-32

În Duminica Mironosițelor din acest an a avut loc, la finalul Sfintei Liturghii, premierea copiilor care au participat la Concursul de Paști “Lumina Învierii- Bucuria Inimii”, organizat de parohia noastră.
 

Concursul a avut tema “Iisus, Cel ce tămăduire cu rănile Sale” și a ajuns, în acest an, la a noua ediție.
 

Copiii au participat la trei secțiuni: creație literară, creație artistică și creație multimedia.
 

Lucrurile copiilor au vorbit, cu inocența și credința vârstei, despre Înviere și viața veșnică: În ziua Învierii Domnului, razele soarelui pătrunzând prin lumina dimineții au adus o nouă lumină în sufletele credincioșilor. În mijlocul grădinii pustii o peșteră din piatră își pierduse greutatea, lăsând în urmă mormânt pustiu.
 

Premianții au primit diplome și daruri din partea parohiei și au fost fotografiați alături de părintele paroh, Iustin Manta.