03.10.2019

Hramul Sfântul Ierarh Antim Ivireanul – Priveghere

190926-Hram-Sf-Antim-Priveghere-25

Biserica noastră s-a îmbrăcat în haină de sărbătoare la prăznuirea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, serbându-și al doilea hram.
 

Prăznuirea Sfântului ocrotitor al parohiei noastre a început din seara zilei de 26 septembrie, cu slujba Vecerniei, unită cu Litia, oficiată de un sobor de preoți. Aceasta a fost urmată de citirea Acatistului Sfântului Ierarh Antim Ivireanul.
 

La final, cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Paroh Nicolae Burlan, care a subliniat câteva momente din viața jertfelnică a Sfântului Antim, o viață întreagă în slujirea lui Dumnezeu cu credință. Totodată, Părintele a menționat rolul însemnat pe care Sfântul de origine georgiană l-a avut în crearea limbii române bisericești și în dezvoltarea culturii prin tipărirea a numeroase cărți.