18.08.2020

Premiere Școala de vară, Editia a V-a

200815-Premiere-Scoala-de-Vara-22

În perioada postului Adormirii Maicii Domnului s-a organizat Școala de vară Sfântul Ierarh Antim Ivireanul – Editia a V-a, cu tema Dar din dar se face Rai.

Activitățile au avut loc online și au fost susținute de către patru cadre didactice, enoriașe ale parohiei noastre.

Copiii au răspuns cu mare entuziasm invitației și s-au alăturat în număr mare, fiecare de acolo de unde se afla în vacanță.

Sâmbătă, după slujba praznicului, a avut loc o mică festivitate de premiere a participanților.

Părintele Iustin Manta a înmânat copiilor diplome de participare și câte un ghiozdan echipat cu rechizite.

Copiii au fost foarte bucuroși de daruri. Îmbrăcați în costume populare sau în haine frumoase, de sărbătoare, ei au pozat zâmbitori pe scările bisericii, unde și-au primit darurile.

Activitățile Școlii de vară au avut ca scop creșterea coeziunii grupului de copii ai parohiei, transmiterea de valori morale, dar și formarea si consolidarea unor deprinderi educative.