19.12.2021

“Mai e vreme de colindat?!”

211219-Corala-Nicolae-Lungu-15

Desigur, este vreme, de aceea Corala Nicolae Lungu a Patriarhiei Române, sub îndrumarea dirijorilor Pr. conf. dr. Stelian Ionaşcu şi Florian Costea, ne-a oferit bucuria vestirii Naşterii Domnului, în apropierea sărbătorii Crăciunului, cu cele mai frumoase colinde tradiţionale româneşti: O ce veste minunată, Leru-i ler, Pluguşorul creştin, Am venit să colindăm şi încă altele.
 

A fost o seară de duminică în care a răsunat, în acustica bisericii noastre, aşa cum i-ar fi plăcut şi Părintelui Nicolae, cânturi populare vechi care ne vorbesc despre taina naşterii Mântuitorului Iisus Hristos, despre Cum s-a născut în fân / În ieslea cea săracă / Iar boii peste El suflau / Căldură ca să-i facă
 

Şi, ca o amintire a ceea ce-i plăcea foarte mult părintelui nostru drag Nicolae pe lângă colinde, şi anume poeziile, actorul Silviu Biriş, prezentatorul acestui eveniment special, a dat expresivitate unor versuri semnate de Radu Gyr, Mircea Vulcănescu şi chiar unei poezii scrisă de Ion Creangă, aspect mai puţin cunoscut, intitulată Moş Crăciun.
 

Copii, tineri, bătrâni ai acestei Parohii, cu toţii, în număr mare şi în comuniune, am încheiat săptămâna premergătoare Crăciunului îndreptându-ne spre case bucuroşi de vestea minunată că Astăzi s-a născut / Cel făr’ de-nceput / Cum au zis prorocii.
 

Şi, nu este deloc puţin lucru ca în vremurile acestea dificile să putem simţi fiorul tainei colindelor, a mărturisit Părintele Paroh Iustin Manta, exprimându-şi recunoştinţa faţă de colindătorii cărora le-a fost gazdă şi, mai ales, Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu binecuvântarea căruia aceştia ne-au colindat Parohia.
 

(Text de Gabriela Zamora)