31.08.2020

A fost condus pe ultimul drum Domnul Academician Emilian Popescu

200828-Inmormantare-Dl-Profesor-28

Vineri, 28 august 2020, Domnul Academician Emilian Popescu a fost condus pe ultimul drum.

Slujba înmormântării a avut loc la Biserica Sfânta Vineri – Drumul Taberei, fiind oficiată de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop Vicar Patriarhal.

Au participat numeroși ucenici, colaboratori și prieteni.

La eveniment au luat cuvântul reprezentanți ai Facultăților de Teologie din București, Iași și Sibiu, dar și ai Academiei Române.

După slujba de înmormântare, cortegiul funerar s-a îndreptat către cimitirul mănăstirii Cernica, unde a avut loc înhumarea.

Domnul academician va rămâne în memoria enoriașilor parohiei noastre citind Apostolul sau cuvântând de la amvon la unele sărbători, cum va fi facut, de atâtea ori, în amfiteatrele facultăților de Teologie, în fața studenților săi.

Cuvintele sale rămân pururi în inimile celor care l-au cunoscut, păstrându-l viu și prezent, deși a plecat către marea întâlnire cu Tatăl Ceresc.